Kiedy kupić dziecku konsolę do gier

Zabawki edukacyjne

Dzieci to istoty, które przede wszystkim potrzebują się edukować poprzez zabawę. Niezaprzeczalnie najlepszym rozwiązaniem są wszelakie gry edukacyjne, które im w tym pomogą. Okazuje się, że dzisiejszy świat kładzie bardzo wyraźny nacisk na to, aby dzieci zainteresowały się gramy video, czy konsolami. Spowodowane jest to wieloma czynnikami. Przede wszystkim rodzice, którzy mają w istocie mało czasu na zabawę ze swoimi pociechami – uciekają w takie ułatwienia. Oczywiście w efekcie nie jest to dobre.

Można tylko domyślać się negatywnych skutków. Zabawa jest jednak dobra, jeśli jej poszczególne formy są realizowane z umiarem. Kiedy pierwsza konsola dla dziecka? Wszystko zależy od tego w jaki sposób chcemy wychować dziecko. Rzadko zdarzają się rozwiązania uniwersalne. Eksperci od wychowania dzieci oraz psycholodzy twierdzą jednak, że do trzeciego roku życia – dzieci nie powinny sięgać po taki rodzaj rozrywki. Tego należy się trzymać.

Czy oznacza to jednak, że pierwszą konsolę może otrzymać trzylatek? Wszystko w granicach rozsądku. Jeśli ją otrzyma to nie możemy nagle zabronić mu grać. Nie mniej jednak, warto pamiętać o tym, że to rodzice stawiają warunki. Dziecko trzyletnie może grać na konsoli około dwadzieścia minut, kilka razy w tygodniu. Ważne jest, aby nie czynić z gier tradycji i nie pozwalać na częstsze granie. Najważniejsze jednak jest to, aby kontrolować swoje pociechy w czasie tej rozrywki.

Może okazać się, że niektóre gry mogą na nie bardzo źle wpływać. Szczególnie tyczy się to nieprzyjemnej grafiki, agresji, wojen, rywalizacji. Zanim zdecydujemy się na kupienie konkretnej gry – sprawdźmy ją sami i zdecydujmy, czy jest odpowiednia dla naszego dziecka. Nie ma nic gorszego niż uczenie się przemocy, powinniśmy to maksymalnie ograniczać. Pamiętajmy, aby nie popadać w przesadę. Gry mogą uczyć i mieć pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

Wspomagają koordynację ruchową, uczą, a także wywierają wpływ na dotrzymanie umowy. Jeśli dziecko gra, nastawmy np. budzik na moment w którym ma skończyć.