Jak zachęcić dziecko do zabaw plastycznych

Dziecko

Dzieci to szczególna grupa, która głównie rozwija się poprzez zabawę. Zabawki, maty edukacyjne, samochody, lalki, bajki i telewizja – to wszystko definiuje dzieciństwo, choć nie do końca powinno. Bardzo dużo rodziców zmaga się z jednym, znacznym problemem. Dzieci nie chcą zainteresować się zabawami plastycznymi. Kłopot pojawia się wtedy, gdy mają iść pierwszy raz do przedszkola, a pani opiekunka mówi, że dzieci stają się drażliwe, gdy mają coś narysować. Istnieje bardzo dużo powodów takiej kolejności rzeczy, a oto one:

  • Po pierwsze dziecko, które nigdy nie miało w rękach kredek – nie będzie chciało z nich korzystać właśnie w konkretnym momencie. Dobrze jest adaptować zabawy plastyczne z dziećmi już od pierwszego roku życia, a nawet wcześniej;
  • Dzieci bardzo łatwo się zniechęcają. Problem wychowujących rodziców jest taki, że starają się ograniczać maluchów. Jeśli malują trawę – koniecznie ma być zielona, a słoneczko żółte, niebo bowiem niebieskie, a kwiatki czerwone, bo to różyczki.

    Najgorsze co można zrobić to nie pozwolić dziecku się pobrudzić. Pamiętajmy, że dzieci to dzieci i mają prawo do odrobiny szaleństwa! Jeśli są ograniczane to w efekcie nie będą chciały powtarzać tej czynności.

Pytanie więc – w jaki sposób zachęcić dziecko do zabaw i zajęć plastycznych? Po pierwsze należy wzbudzić zainteresowanie i ciekawość. Warto przy tym pamiętać, że im dziecko starsze, tym będzie ciężej, a rodzice jeszcze bardziej będą musieli wysilić swoją wyobraźnię i kreatywność. Nie zamykajmy się w schematy, czyli przykładowo malowanie kredkami po białej kartce. Zamiast kredek, dobrze jest czasami pozwolić dziecku umazać siebie, a przy okazji kawałek kartki farbami. Istnieje masa innych pomysłów: plastelina, modelina, ciastolina, wycinanki i inne alternatywy. Ważne jest, aby nie zmuszać dziecka do wykonywania danej czynności. Jeśli czegoś nie chce robić, to po prostu nie chce – może go to przykładowo nudzić.