Czy lepsze są klocki drewniane czy plastikowe

Dziecko

Klocki to zabawki, które są chyba najpopularniejszymi na świecie. Każdy, nawet dorosły pamięta, jak się nimi w dzieciństwie bawił. Są świetne, ponieważ mają bardzo dużo funkcjonalności. Pobudzają zmysły, wyobraźnie przestrzenną, działają na kreatywność, poszukiwanie nowych rozwiązań, alternatyw, budują precyzję, uspokajają, zajmują czas. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy klocki trzeba wybrać dla swojego malucha. Okazuje się, że jest ich obecnie tyle na rynku, że ciężko zdecydować się na jedno, konkretne rozwiązanie. Zanim kupimy jakikolwiek produkt – skupmy się na tym, czy jest atestowany i bezpieczny. Coraz częściej znajdują się świetnie zrealizowane podróbki zaufanych producentów.

Pamiętajmy, że kupno niepewnych zabawek może negatywnie wpłynąć na malucha, a nawet na jego zdrowie. Nie mniej jednak, jeśli wiemy już o bezpieczeństwie, trzeba skupić się na konkretnym wyborze. Jak już zostało wyżej wspomniane, oferta produktowa klocków jest przeogromna. Te dzielą się na bardzo dużo kategorii, a główne z nich to klocki plastikowe i drewniane. Pytanie: które wybrać?

  • Jeśli chodzi o klocki plastikowe – z pewnością będą one tańsze. Klocki plastikowe są obecnie robione w bardzo wielu rozmiarach, kolorach. Oznacza to, że mogą się bawić nimi zarówno bardzo małe dzieci, jak i te większe. Wystarczy chociażby wziąć pod uwagę lego duplo i tradycyjne lego.

    Nie mniej jednak jest jedna wada, która można przeważyć na wyborze. Klocki plastikowe szybko się niszczą i łamią. Naderwany plastik może wywołać wiele szkody u malucha, np. skaleczyć go;

  • Alternatywą klocków plastikowych są te wykonane z drewna. Mogą być nieco droższe, choć wszystko w efekcie zależy od producenta. Klocki drewniane nie są jednak raczej polecane małym dzieciom. Są nieco cięższe, co w efekcie może prowadzić do zrobienia sobie krzywdy. Zalecane są więc dla dzieci, które skończyły już około 1,5 roku.

    Niektórzy rodzice lubią te zabawki, ponieważ są bardziej trwałe i służą wielu pokoleniom.

.